pończochy

vintage nylons of the 50-ties

 

 

 

      Zwiewna mgiełka na pięknych nogach. Nieco zapomniany element damskiej garderoby. Symbol romantyzmu, czaru i seksu. Symbol kuszenia swoją przeźroczystością i blaskiem. Po prostu coś spoza szarości codziennej i pędzącego postępu.  Opierają się działaniu czasu i zmienności mody - zawsze budzące emocje i zawsze stanowiące symbol kobiecości oraz elegancji.

      Historia pończoch jest dość długa, ale dopiero wynalezienie prze firmę DuPont nylonu w 1934 r. spowodował ich absolutną ekspansję. W sobotę 15 maja 1940 r., "wygłodzony" amerykański rynek damskiej mody otrzymał nowy produkt - nylony Fully Fashioned. Sprzedano ich 4 miliony par w ciągu 4 dni, a do końca roku 64 mln par. Dzień 15.05. nazwano "Nylon day". Na ulicach ustawiały się kilometrowe kolejki, a panie nie mogąc się doczekać zakładały nylony na chodnikach... Dość już miały pończoch bawełnianych i drogich, trudno dostępnych pończoch jedwabnych. Niedługo potem nylony były bardzo trudno osiągalne  bowiem cała produkcja nici nylonowej kierowana była do tkania spadochronów. Dopiero po zakończeniu wojny pończochy nylonowe stały się ogólnie dostępne.

Felieton dotyczący nylonów Fully Fashioned "A wszystko zaczęło się od Carothersa..." na  stronie.

    Przez 15 lat FF-y stanowiły absolutny kanon elegancji. Z czasem były coraz ładniejsze i lepsze, aż w 1954 r. po raz pierwszy wyprodukowano nylony bez szwa. Kolejny hit i szał. Wprowadzono znacznie tańszą i wydajniejszą technikę dziania na cylindrycznych maszynach dziewiarskich i dodatkowy splot micro-mesh. Niestety od roku 1970 na rynku zaczęły dominować rajstopy, wypierając dużo droższe w produkcji i bardziej wymagające w noszeniu pończochy. Na szczęście historia kołem się toczy - pończochy wracają do łask i coraz ich więcej widać nie tylko w czasopismach o modzie.

 

 

 

"Nylon day" 15 maja 1940 r.

Pittsburgh 1945 r. - 40 tys. klientek "walczyło" o 13 tys. par nylonów...

A tak dawniej wyglądały reklamy cienkich jak mgiełka pończoch Fully Fashioned 

Rodzaje pończoch - pończochy można podzielić na wiele sposobów. Zainteresowanych odsyłamy do linku związanego z tematem.

Rozmiary pończoch - jest to temat nieco wymagający wyjaśnień, ponieważ inaczej dobiera się pończochy nylonowe współczesne, inaczej nylony z lat 1960-70, jeszcze inaczej stretchowe. Zainteresowanych odsyłamy do linku związanego z tematem.

Splot i Denier -  zainteresowanych odsyłamy do linku związanego z tematem.

Kolory pończoch - też jest to temat dość szeroki i nasz serwis oferuje w tej kwestii odpowiedni link.  

Seconds (Irregular) II gatunek - pończochy, które nie przeszły III-końcowego etapu kontroli jakości, ale dopuszczono je do sprzedaży. Posiadają minimalne wady nie mające znaczenia wizualnego (małe zaciągnięcia powyżej widocznej części, defekty ściegu w części niewidocznej lub są niedokładnie uprasowane -  po nałożeniu pończocha się prostuje). Są tańsze o 25-50%.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright  ©  nylony.pl  2007