rozmiary

vintage nylons of the 50-ties

 

 

 

 

Rozmiary pończoch

 

Rozmiary pończoch nylonowych nierozciągliwych (non stretch) muszą być znacznie bardziej starannie dobrane niż elastycznych. Tolerancja długości stopy jest tu co najwyżej +- 1,5 cm. Za duża  pończocha będzie się marszczyć na kostkach, a wzmocnienie pięty będzie zbyt wysoko. Przy za małym rozmiarze zaznaczona pięta może schować się pod stopę, pończocha będzie zbyt krótka i może wrzynać się w udo.

Siatka nylonowa jest sztywna, ale splot umożliwia pewną rozciągliwość w szerz kosztem długości. Dobór optymalnego rozmiaru może przedstawiać pewien problem. Dodatkowo pończochy każdej firmy (zwłaszcza tej sprzed lat) mają nieco inne relacje długości do szerokości.

Panie na ogół wolą dłuższe pończochy, sięgające powyżej 3/4 uda. To nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy udo jest nieco grubsze. Optymalną długością jest przedział około 2/3 - 3/4 uda, co większość producentów nylonów uznała za kanon.

 

Najlepiej poeksperymentować z nylonami. Ponieważ 80% sukcesu i satysfakcji to dobry pas do pończoch, należy zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczony do nylonów o różnej długoœci dobry produkt np. marki Nylonessa,

 

 

 

W razie wątpliwości możemy pomóc w doborze rozmiaru (nylony@nylony.pl) znając wymiary pokazane pod linkiem na rysunku.

Jak się posługiwać poniższymi tabelami? Po pierwsze, należy ustalić swój wzrost. W prawej części tabeli odszukujemy swoją wagę. Kratka na przecięciu wzrostu oraz wagi jest właściwym rozmiarem (odczyt po lewej stronie tabeli).

W zależności od budowy zdarza się, że ta sama osoba może, choć nie musi, nosić pończochy nylonowe poszczególnych marek w różnych rozmiarach. Dodatkowo nylony tego samego modelu mogą być zakładane przez tą samą panią w sąsiadujących ze sobą rozmiarach - do pasków z długimi podwiązkami krótsze, do pasków z krótszymi podwiązkami dłuższe.

Często ustalenie optymalnej ulubionej długości pończoch nylonowych wymaga nie tylko przymiarki, ale i ponoszenia przez jakiś czas danego kompletu pończoch z paskiem.

Klasyczna pończocha nylonowa jest mało elastyczna i przeznaczona jest dla pań o średniej budowie. Nylon non-stretch nie dopasowuje się do każdego typu nogi tak jak rozciągliwe tworzywo elastyczne, które przylgnie nawet do bardzo nietypowych kształtów. Panie z bardzo szczupłymi nogami i panie z bardzo pełnymi udami mogą mieć trudności z doborem rozmiaru nylonów. Na pewno będą je miały osoby, których wymiary wychodzą poza tabele rozmiarowe, np. 150 cm i 65 kg, 180 cm i 53 kg lub/i których obwód uda na wysokości 3/4 jest większy niż 60 cm lub mniejszy niż 45 cm. W takich przypadkach idealne są angielskie pończochy nylonowe - produkowane zgodnie z dawną technologią ale z bardziej współczenej elastycznej nici nylonowej. Nylony Eleganti for Nylonessa .

Rozmiary pończoch marki Nylonessa

"Długość pończochy" to orientacyjna długość pończochy mierzona na płasko od pięty do końca manszety.

Pończocha na nodze skróci się w zależności od budowy (głównie tęgości uda, łydki) 10-20%.

Projektując nylony Eva dostosowaliśmy je do wymagań współczesnych kobiet, które wolą dłuższe pończochy. Dlatego nylony Eva Elegant są pończochami stosunkowo długimi, zwłaszcza rozmiar 4 i 5. Eva Classic mają długość zbliżoną do pończoch Cervin. Nylony Eva są szczuplejsze w manszecie dla rozmiarów 4 i 5 niż np. Cervin Capri. Natomiast rozmiar 2 i 3 będzie szerszy w dolnej (kostka) części niż np. Cervin Capri. Jeżeli obwód kostki jest mniejszy niż 22-23 cm lepsze będą pończochy Cervin. Najbardziej elastyczną, i co jest z tym związane najszerszą, manszetę z pończoch Eva mają Eva Classic.

Rozmiary pończochy marki Cervin oraz Nylonessa Eva Crystal

"Długość pończochy" to orientacyjna długość pończochy mierzona na płasko od pięty do końca manszety.

Pończocha na nodze skróci się w zależności od budowy (tęgości uda, łydki) 10-20%.

Nylony Fully Fashioned marki Cervin (model Tentation i Havana) są nieco dłuższe niż pozostałe pończochy Cervin oraz ze względu na odmienną technologię dziania trochę bardziej rozciągliwe.

Pończochy micro-mesh Eva Crystal mają dość długie i szerokie stopy. I tak rozmiar 1 ma stopę o długości ok.24 cm, a rozmiar 6 o długości 28-30 cm. Przeznaczone są dla obwodów w kostce min.23 cm.

 

Przykład 1:

Pani o wzroście 176 cm wagi 65 kg. Sylwetka szczupła, co sugeruje rozmiar pończoch 4. Sięgać będą jednak do 2/3 uda. W tym przypadku można wykorzystać zasadę zwiększenia wzrostu i wybrać zdecydowanie rozmiar 5.

 

Przykład 2

Pani o wzroście 160 cm, waga 65 kg. Okazuje się, że dla takich proporcji nie ma dobrego rozmiaru. Najbliższy będzie rozmiar 2. Jeżeli nogi są dodatkowo grubsze w udzie, należy kupić nawet rozmiar 3. A najlepiej Eva Shiny lub Eva FF.

 

Rozmiary pończochy Gio RHT

Rozmiary pończochy Gio FF

Nylony Gio są rozciągliwe - zwłaszcza wszerz, co jest niewątpliwą zaletą w przypadku pań o pełnych udach. Bardziej puszyste panie chwalą sobie, że manszeta nie wrzyna się w udo już w połowie jego wysokości, a ładnie przylega i naciąga się wzwyż. Również bardzo szczupłe panie będą zadowolone z właściwości tych nylonów ponieważ nie wystąpią nigdy marszczenia, np. na szczupłych kostkach.

Rozmiary nylonów z lat 1955 -70 - vintage

Najdoskonalsze nylony firm  Alberts, Berkshire, Burlington, Christian Dior, Hanes, Kayser, Park Avenue, Schiaparelli, powstały właśnie w latach 1955-1960. Były wyjątkowe pod każdym względem i kupowano je namiętnie, a panie szeleściły i świeciły nylonowym blaskiem, który nawet dzisiaj nie daje się łatwo skopiować.

 

Niegdysiejsze tworzywa - nylon66 DuPont były bardzo wysokiej jakości i dość sztywne. Proces technologiczny wytwarzania FF-fów wymagał ręcznego formowania pończochy na metalowej nodze - wzorcu kształtu. Nic dziwnego, że rozmiarówka pończoch oparta była na wymiarze stopy co 1/2 cala (1,25 cm). Idealne proporcje i założenie, że pończochy powinny sięgać do 1/2-2/3 uda, sprawiły że panie nosiły krótkie pończochy i dopiero w połowie lat 60-tych długość wytwarzanych nylonów znacząco wzrosła.

 

Przedstawiona tabela rozmiarów dla nylonów z lat 1950-1975 pozwala na poprawne dobranie pończoch z kategorii vintage.

 

AA bardzo wąska stopa i bardzo szczupłe nogi; EE – bardzo grube.

C  to typowa tęgość, odpowiadającą wzrostowi 160 cm przy 65 kg wagi.

Amerykańska numeracja buta 8 odpowiada ok. 6 angielskiej i 38-39 francuskiej.

 

Tabela rozmiarów nie uwzględnia wzrostu oraz preferencji długości. Jej logika opiera się na długości i tęgości stopy, które odpowiadają anatomicznym proporcjom sylwetki oraz założeniu, że pończocha nie powinna być dłuższa niż do 2/3 uda.

 

Zwróćmy uwagę na jeszcze jeden fakt w historii pończoch vintage. Wszystkie typowe długości pończoch dla danego rozmiaru, podane w tabeli odpowiadają typoszeregowi "M" - średnie. W latach 60-tych firmy produkowały dodatkowo typoszeregi "S" -short (krótsze o 5 cm) oraz "L" - long (dłuższe o 5 cm).

Rozmiary pończochy typu stretch

Pończochy stretch wprowadzono do obiegu nie tylko ze względów praktycznych, ale przede wszystkim ekonomicznych. Po prostu całą rozmiarówkę, misternie przedstawioną w tabeli powyżej, zastąpiono 3 uniwersalnymi rozmiarami:

A - odpowiadające rozmiarom 81/2-91/2 (dzisiaj S - małe rozmiar europ. 38-40)

B - odpowiadające rozmiarom 9-101/2 (dzisiaj M - średnie rozmiar 42-44)

C - odpowiadający rozmiarom 10-111/2 (dzisiaj L - duże rozmiar europejski 44-46).

 

Tak funkcjonują rozmiary lepszych nylonów stretchowych (Cantrece, Agilon, Gerlon etc.). Dzisiejsze dobre jakościowo pończochy z dodatkiem lycry również podzielone są na trzy grupy rozmiarowe. Dzięki takiemu podziałowi, częściowo udało się uporać z problemem nierównomiernego wybarwienia na łydce i kostce (tego problemu nie ma jedynie w klasycznych nylonach).

  

Dobierając pończochy stretchowe 100% nylon uszlachetniony (np. Cette, Wolford, Leg Avenue) musimy mieć na względzie ich rozciągliwość. Jeżeli pończochy kupuje osoba szczupła, ale wysoka należy wybrać rozmiar mniejszy. Splot zostanie naciągnięty prawidłowo tylko przy odpowiedniej grubości uda. Jeżeli kryterium pierwszorzędnym jest długość pończochy, należy bez obawy wybrać numer większe. Elastyczny splot pozwoli na dopasowanie do wymiarów anatomicznych (na co typowy nylon nie zawsze pozwoli). Może nie będzie najbardziej klasycznie i elegancko, ale będzie wygodnie. Coś za coś.

 

Są też gorsze jakościowo tanie pończochy, tzw. one-size, nie wymagające żadnej rozmiarówki, ale też szkoda na nie poświęcać czas. Na nodze po prostu nie wyglądają. Nie mają równomierności rozciągnięcia oraz rozkładu gęstości splotu.

Pończochy typu stretch (elastyczne)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright  ©  nylony.pl 2004