splot i Dn

vintage nylons of the 50-ties

 

 

 

 

Pończochy nylonowe FF z lat 1940-1960 wykonywane na płytowych maszynach dziewiarskich miały charakterystyczny, splot gładki podwójny węzełkowy.  Jest on bardzo przyjemny w dotyku i mile szeleszczący przy pocieraniu pończochy o pończochę.

Pończochy bezszwowe RHT wykonywane cylindrycznych maszynach dziewiarskich w latach 1955-1962 również miały ów splot.

Dzisiaj większość pozostałych na rynku producentów nylonów też wytwarza pończochy o splocie podwójnym węzełkowym, co ma swoje uzasadnienie w preferencjach klientów.

Czasami w dawnych nylonach renomowanych marek, jako element ozdobny pod manszetą, można spotkać delikatny wzorek geometryczny. Chcąc osiągnąć produkt  jak najbardziej zbliżony do nylonów vintage  wprowadziliśmy nową markę Nyloness z pończochami Eva Elegant z taką ozdobną manszetą.

 

 

 

 

Pończochy Hanes 15 Dn (1964r.) płaski splot.

 

Pończochy Trimline 30 Dn (1968r.) splot micro-mesh.

Około 1964 zaczęto produkować nylony o splocie micro-mesh. Charakteryzuje się on rombową siateczką i bardzo pięknym odblaskiem na słońcu, ale jednocześnie są mniej miękkie w dotyku.

Splot micro-mesh był dużo bardziej wydajny w produkcji i praktycznie wyparł splot podwójny węzełkowy z produkcji. W latach 70-tych tylko nieliczni producenci oferowali pończochy o tym  splocie.

Aktualnie można spotkać nylony o splocie mirco-mesh tkane okazjonalnie w seriach limitowanych.

 obok pończochy o splocie "krystalicznym" Eva Crystal (mające klasyczne wzmocnienia stopy RHT). Są one obecnie jedynymi współczesnymi nylonami o splocie micro-siateczki.

Unikalne w skali światowej nylony micro-mesh Eva Crystal

Ponieważ maszyny dziewiarskie umożliwiają różne, często fantazyjne sploty, producenci czasami oferują pończochy tkane tzw. ściegami wzorzystymi.

Pończochy mogą być grubsze i cieńsze. Istnieje ścisła zależność pomiędzy dwiema cechami użytkowymi wytrzymałością  mechaniczną i przejrzystością (transparentnością). Obie te cechy związane są z grubością przędzy użytej do produkcji. Im pończocha jest bardziej przeźroczysta, tym mniej wytrzymała i odwrotnie.

Tradycyjną miarą grubości jest jednostka Denier (Dn). Jeżeli 9 km nici waży 30 gramów - oznacza to 30 Dn. Jeżeli waży 10 g to oznacza to 10 Dn.

Klasyczną grubością wszystkich FF oraz doskonałych nylonów jest grubość 15 Dn. Mają one optymalnie dobrane parametry wizualne i wytrzymałości.

Pończochy jedwabne produkuje się aktualnie wyłącznie jako 15Dn i 20Dn. 

Pończochy 30Dn (business-sheer lub walking sheer) wykonane ze 100% nylonu są ładniej wybarwione i mają mniejszą, ale satysfakcjonującą transparentność. Są za to 3 razy mocniejsze w stosunku do klasycznych pończoch sukienkowych 15Dn (dress-sheer).

Większość pończoch stay-up i pończoch nylonowych z dodatkiem lycry (elastycznych) ma grubość 20 Dn i lekko matowy, jedwabny poblask oraz przejrzystość pozostawiającą wiele do życzenia.

 

 

Pończochy Cervin Capri 10Dn (kolor gris).

Są tak cienkie, że prawie nie widać wzmocnień RHT na stopie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright  ©  nylony.pl  2007