nylony rht

vintage nylons of the 50-ties

 

 

 

 

 

 

Pończochy RHT

(Reinforced Heel and Toe)

Pończochy reinforced heel and toe (wzmocnione pięty i palce) to najpopularniejszy model nylonów bezszwowych. Produkowany zarówno w technologii splotu regularnego (plain knit) już w latach 50-tych, jak i micro-mesh w latach późniejszych. Zastąpiły one klasyczne Fully Fashioned po wprowadzeniu w 1954 r. cylindrycznych maszyn dziewiarskich  o dużo wyższej wydajności i rozpoczynających proces dziania od wzmocnionej pięty. Pojawienie się nylonów RHT było ogromnym sukcesem rynkowym.

Nylony bezszwowe, to obok FF, najładniejsze pończochy, doskonale dopasowane do kształtu nogi. Pończochy te są również wykonywane w gradacji 10Dn i 7Dn (marka Cervin).

W latach 1965-75 różne firmy dziewiarskie rozpoczęły masową produkcję pończoch  RHT  micro-mesh, sprzedając je za około 1$ za parę. Były one tym samym o połowę tańsze od tych najbardziej szlachetnych o gładkim splocie, ale jakościowo często dorównywały tym z wyższej półki za kilka $ para. Trudno tu wymieniać jakieś szczególne produkty. Po prostu wszystkie były dobre i dzisiaj warto za nie zapłacić nawet 20 Euro za parę. Mają wszystkie cechy użytkowe praktycznie zachowane. Jedynie opakowanie może być nieco zmęczone wiekiem. Ale zawartość w środku jest zawsze towarem pierwszej klasy.

W latach 60-tych dominowały pończochy RHT kilku gigantów, takich jak: Alberts, Berkshire, Burlington, Dior, Falke, Gotham, Hanes, Kayser, 5th Avenue, Wolford i jeszcze kilku innych firm. Są one do dziś niedoścignionym wzorcem jakości i doskonałości prezentacji, który jest niezwykle trudny do powtórzenia pomimo znaczących postępów technologii tworzywa i produkcji. Niektóre okazy pończoch wymienionych wyżej marek osiągają na aukcjach ceny 50 € za parę.

Dzisiaj nylony bezszwowe wykonywane są przez kilku producentów. Z wykończeniem RHT lub jak w przypadku nylonów marki Nylonessa jako NH (Nude Heel) -  wzmocnione tylko palce i NHT (Nude Heel & Toe) -  bez żadnych wzmocnień. Współczesny nylon różni się od tamtego z lat 60-tych. Nadal jest to wielokilometrowa nić poliamidowa typu monofilament. Ale dzisiejsze nylony są bardziej rozciągliwe i miękkie w dotyku, jednocześnie nie tracą nic na blasku.

Ze względu na w dużej mierze ręczne procesy, klasyczne 100% nylony, wykonywane na kilkudziesięcioletnich maszynach dziewiarskich, są po prostu dużo droższe od pończoch elastycznych.

Produkcja bezszwowych nylonów składa się z kilku, głównie ręcznych, procesów:

  • Dzianie (szydełkowanie) pończochy "w rękaw" na cylindrycznej maszynie dziewiarskiej.

  • Barwienie i zmiękczanie.

  • Formowanie na gorąco na 6 metalowych wzorcach nogi (6 rozmiarów) i prasowanie ciśnieniowe, co powoduje, że pończocha ma trwały kształt nogi i równomierne wybarwienie, a tolerancja rozmiarowa wynosi jedynie +/-0,5 rozmiaru. Na tym etapie pończocha nabiera sztywności charakterystycznej dla nylonów.

  • Ręczne składanie i paczkowanie. 

Wszystko to razem stanowi proces typowy dla manufaktury, niemożliwy do zautomatyzowania. I tak o to dzisiaj 100% nylony produkowane są jedynie przez sześć firm: L'Arsolie (marka Cervin, Francja), Magnolia Hosiery (USA), Gerbe (Francja), Dore Dore (Francja), Eleganti (UK) oraz nylony.pl (marka Nylonessa). Do niedawna była jeszcze jedna firma reprezentująca markę Gio (UK), ale zrezygnowała z dziania nylonów (nieopłacalność produkcji) na rzecz rajstop...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright  ©  nylony.pl  2007