cervin

vintage nylons of the 50-ties

 

 

 

 

 

 

 

Dwie z trzech 18-tonowych płytowych maszyn dziewiarskich Reading 100 do produkcji nylonów Fully Fashioned jakimi dysponuje firma L'Arsoie. Każda maszyna ma wydajności 30 par pończoch dziennie. Dzianie, zszywanie w szew, barwienie, prasowanie i pakowanie jednej pary pończoch FF zajmuje nawet kilka godzin.  

Gdzieś na południu Francji, głęboko ukryte w malowniczych górach Cevenne położone jest miasteczko Sumene, w którym znajduje się fabryczka od lat skutecznie opierająca się upływowi czasu. Wytwarza ona produkty vintage z innej epoki. Zakład może się poszczycić posiadaniem sprawnych technicznie, unikalnych maszyn z połowy ubiegłego stulecia oraz załogą, która te zabytki techniki potrafi utrzymać w doskonałej kondycji i pełnej sprawności produkcyjnej. A cóż takiego specjalnego produkuje? Przede wszystkim nylonowe i jedwabne pończochy - takie, których jakość i wygląd nie ma sobie równych na świecie. Bo nowe maszyny nie są w stanie tak dziergać, a technologia oparta na 100% nylonie typu monofilament eliminuje rajstopy z profilu produkcji. I tak, z roku na rok marka Cervin gruntuje swoją światową supremację na rynku luksusowych pończoch.     

Firma L'Arsoie S.A.S. (marka Cervin) produkuje od 1920 roku pończochy, wywodząc swój rodowód z tkactwa jedwabiu, które było dobrze rozwinięte w okolicach Nimes-Ganges (Languedoc-Roussilon) w latach 20-tych i 30-tych XXw. Wytwórnia przetrwała upadek całej gałęzi przemysłu z lat 70-tych i pozostała na rynku z unikalną produkcją. Dzisiaj nie ma w zasadzie konkurencji, a najlepsi producenci pończoch mogą co najwyżej kupić i odsprzedać pod swoją marką to, czego nie są w stanie wytworzyć. Niestety dziewiarstwo klasycznych pończoch nylonowych nie ma możliwości większego rozwoju, ponieważ unikalnych maszyn nie przybędzie, a proces produkcyjny nylonów jest bardzo pracochłonny, mało konkurencyjny cenowo i mizerny wydajnościowo. A zapotrzebowanie na luksusowe pończochy wzrasta i coraz bardziej wydłuża się kolejka na realizację zamówienia. W dodatku coraz trudniej pozyskać odpowiednią przędzę, bo jej wytwórcy starają się produkować pod kątem rajstop. Firma L'Arsoie wytwarza tak doskonałe jakościowo pończochy, że zaopatruje nie tylko najlepsze serwisy światowe, ale i dwory królewskie, jako oficjalny dostawca (Arabia Sudyjska, Anglia).

Felieton dotyczący nylonów Fully Fashioned "A wszystko zaczęło się od Carothersa..." na  stronie.     

Katalog produktów Cervin zawiera bardzo ładne i jakościowo najwyższej klasy pończochy, modne rajstopy wzorzyste, legginsy, rękawiczki oraz szyte zewnętrze firmy pasy do pończoch. Niestety wyroby pończosznicze Cervin posiada jedną wadę - cena zaczyna się tam, gdzie polska i włoska oferta już się skończyła. Ale za jakość i niepowtarzalność warto zapłacić.

Modele wszystkich pończoch nylonowych non-stretch  oraz jedwabnych marki Cervin:

Capri, Bicolore, Seduction, Seduction Bicolore,

FF Tenattion, FF Havana i Champs Elysee (jedwabne).

Na zdjęciu jeden z ładniejszych produktów Cervin - Seduction Bicolore (dawna nazwa Esprit Bicolore) w różnych wariantach kolorystycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright  ©  nylony.pl  2011