jakie nylony?

 

 

 

Od czego zacząć przygodę z nylonami?


Zdecydowanie warto zacząć o najtańszych pończoch - aby sprawdzić czy w ogóle dobrze się czujemy w nylonach i pasie do pończoch. A zatem od pończoch bezszwowych, np.
Eva Elegant lub Capri.

Na podstawie tabeli należy ustalić przybliżony rozmiar. Czasami dla tej samej osoby rozmiary mogą ale nie muszą być różne w zależności od marki pończoch. Prawidłowo dobrana i należycie przypięta pończocha nie powinna zwijać się w kostce ani marszczyć pod kolanem. Kanonem klasycznego rozmiaru jest zasada: dół podmanszety powinien znajdować się w połowie uda. W razie wątpliwości przy ustalaniu rozmiaru doradzimy znając wagę, wzrost, obwód uda na wysokości 3/4 lub obwód bioder, długość stopy. Pończocha nylonowa po założeniu skraca się nawet o 20% (czego nie obserwuje się w przypadku pończoch stretchowych).

Przed założeniem pończoch nylonowych trzeba pamiętać, aby paznokcie u stóp były równo obcięte, a nogi, w tym pięty, gładkie. Wokół paznokci rąk i nóg nie mogą odstawać żadne skórki. Dla bezpieczeństwa można zakładać nylony w rękawiczkach ochronnych, np. nylonowych. Pamiętajmy, że na gładkiej i przeźroczystej pończosze nylonowej widać zaciągnięcia znacznie bardziej niż na elastycznej. Ale pończochy czy rajstopy elastyczne (utkane z multifilamentu - kilka nici splecionych w jedną) łatwiej ulegają uszkodzeniom niż klasyczne nylony (utkane z monofilamentu - jedna nić).

Na początek można pochodzić w pończochach np. po domu, aby poznać swoją preferowaną długość dla nylonów: 2/3 czy 3/4 czy 3/5 wysokości uda. Należy pamiętać, że do długości pończochy możemy dostosować się regulowanymi podwiązkami paska.

Warto nabywać dwie pary jednakowych pończoch. Bo nawet jak poleci oczko w jednej pończosze to druga nadal jest zapasową dla pozostałej kompletnej pary.

Aby odczuwać w pełni komfort z noszenia pończoch nylonowych bardzo ważny jest dobór odpowiedniego pasa. Obowiązuje zasada: długie pończochy nosimy do pasków z krótkimi podwiązkami i odwrotnie.

 

 

 

 

Pończochy Nylonessa model Eva Elegant

Pończochy Cervin model Tentation

 

O ile zazwyczaj na co dzień i na początek nosi się raczej pończochy bezszwowe o grubości 15 Dn to z czasem i na specjalne okazje można spróbować czegoś wyjątkowego. Cieniutkie Capri 10 Dn i oczywiście klasyczne Fully Fashioned: delikatne Eva FF lub o niedoścignionej jakości Havana i Tentation. Jeżeli chcemy by nasze nogi mieniły się drobinkami kryształów polecamy unikalne pończochy o splocie micro-mesh: Eva Crystal. Ten rodzaj splotu zapewnia największą wytrzymałość spośród wszystkich pończoch o grubości 15 Dn.  

Panie o pełniejszych udach będą lepiej się czuły w pończochach rozciągających się (głównie w szerz): Eva Shiny, Eva Shiny Bicolor, Eva FF i w nylonach z elastycznymi manszetami Cervin Bicolore  (wersja ze szwem Seduction Bicolore). Wymienione pończochy nie będą się "wrzynać" w udo. Nylony o mniejszej grubości 10 Dn w nieco większym stopniu się rozciągają, co również na pełnych udach może być korzystniejsze. Nylony Fully Fashioned, ze względu na rzadszy splot niż u nylonów bezszwowych, również bardziej ulegną naciągnięciu.

Wysokie panie o bardzo szczupłych nogach zazwyczaj powinny dobierać pończochy o rozmiar mniejszy (a zatem również węższy).

Panie niższe i średniego wzrostu o wąskiej kostce, stopie i szczupłej łydce również wybierając rozmiar mogą go zaniżyć, aby nylony nie marszczyły się pod kolanem. Lepszym modelem będą w tym przypadku Capri niż Eva Elegant. Eva Elegant (Fancy, Chic, Crystal) będą dobre na panie mające w najwęższym miejscu nad kostką przynajmniej 23 cm.

 

vintage nylons of the 50-ties

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright  ©  nylony.pl  2009