nylonessa gorsety

 

 

 

Gorset Nylonessa model Evita Ivory.

 

 

 

 

 

Gorsety Nylonessa są  wykonane i wykończone w sposób identyczny jak angielskie gorsety Vollers. Pomiędzy dwie warstwy tkanin jest wszyty specyficznie wyprofilowany metalowo-elastyczny szkielet. Wewnętrzny materiał to odpowiedniej grubości bawełna z poliestrem, który jest w stanie wytrzymać naprężenia w gorsecie. Na zewnętrz gorsety są obszyte wysokogatunkową tkaniną ozdobną. Gorsety mają z tyłu wszytą "klapkę" z tkaniny wierzchniej, którą można rozłożyć pod sznurowaniem lub schować tak by sznurowanie były bezpośrednio na ciele.

Gorsety Nylonessa mają wszyte sześć zaczepów na podwiązki. Dlatego mogą być dostępne w opcji z odpinanymi podwiązkami - czterema lub sześcioma. Podwiązki do gorsetów są do nabycia w dziale Akcesoria. Do gorsetów pasują również podwiązki z pasków Rago 21, 721 i 825.

Model Evita charakteryzuje się ponadczasowym fasonem przykrywającym biust. Przednie metalowe zapięcia gorsetu są osłonięte zaszewką obszytą tkaniną wierzchnią gorsetu. Wysokość gorsetu Evita z przodu to 31,5 cm, z tyłu 32 cm, w najwyższym miejscu (w połowie piersi): 34,5 cm.

Model Evita Waspie to klasyczny półgorset. Przednie metalowe zapięcia gorsetu są osłonięte zaszewką obszytą tkaniną wierzchnią gorsetu. Wysokość gorsetu Evita Waspie z przodu to 24,5 cm, z tyłu 24 cm, z boku 20,5 cm.

Gorsety Evita obszyte są na zewnątrz jedną z kilku tkanin:

Black - czarna satyna,

Ivory - wzorzysta w kolorze kość słoniowej, wykończenia z czarnego aksamitu,

Lace - czarno/karminowy z koronkowymi panelami,

Dragon - wzorzysta czarno/jasnozłota. 

Strips - żakardowa czarna tkanina w pionowe paski.

Gorset Evita dragon.

Od setek lat technologia wykonania gorsetów - głównie materiały - uległy zmianie na lepsze. Konstrukcja współczesnych gorsetów nie deformuje trwale sylwetki. Dzięki nowoczesnym wytrzymałym tworzywom dzisiejsze gorsety nie są tak "pancerne", ciężkie jak te z XIX w, ale w podobny sposób potrafią formować figurę.

Szkielet gorsetu Nylonessa (podobnie jak Vollers) składa się z pionowych elementów o wysokości 30-33 cm:

- metalowego panelu z przodu zapinanego na 5 metalowych haftek,

- metalowego panelu z tyłu z 12-stoma rzędami dziurek na sznurowanie,

- z 10-ciu wysokiej wytrzymałości metalowych sprężynowych fiszbin płaskich rozmieszczonych na obwodzie.

Wewnątrz fiszbiny wszyte są w tunelach, a na wysokości talii wszyta jest nierozciągliwe taśma wzmacniające konstrukcję.

Dzięki takiej budowie gorset po zasznurowaniu umożliwia zmniejszenie obwodu talii od 5 do 12 cm. Modeluje kobiecą figurę w kształt klepsydry, trzyma prostą postawę i jednocześnie eksponuje kusząco biust. To jak bardzo gorset ściska zależy od sznurowania - zawsze można to dostosować do własnych potrzeb.

Gorset Nylonessa Evita Dragon.

Gorset Nylonessa Evita Lace.

Zakładanie gorsetu wymaga pomocy drugiej osoby. Choć bardzo wprawne i cierpliwe panie są w stanie zasznurować gorset samodzielnie.

Najczęściej gorset wiąże się na "jodełkę", ale można też "krzyżykowo" - krzyżyk na wierzchy, krzyżyk pod spodem.

Sznurek wkładamy do górnej pary dziurek, w połowie wyciąga się pętelki na boki. Na dole od strony podszewki sznurek zakańcza się supełkami, by nie "wypadał" przez dziurki sznurówek. Sznurek jest dość długi, można go skrócić wedle potrzeby pamiętając, że przy zakładaniu gorset jest mocno rozsznurowany i potrzebna jest jego odpowiednia długość by dało się go ponownie założyć.

Po nałożeniu gorsetu na figurę najpierw należy po kolei zapiąć metalowe zatrzaski z przodu zaczynając albo od górnej albo od dolnej. Z tyłu - w zależności od potrzeby  rozkłada się równo klapkę pod sznurowaniem albo chowa się ją pod gorsetem. Zbieranie gorsetu zaczynamy od góry i dołu, kończąc w środku.

W między czasie należy "poukładać" podniesiony biust. Nieprawidłowo zasznurowany gorset może niekorzystnie spłaszczyć piersi (zwłaszcza te niewielkie) kiedy schowa się je "za głęboko" w gorset i zbyt mocno zasznuruje w górniej części. By osiągnąć elekt optycznego powiększenia biust powinien być ściągnięty i zebrany w swojej dolnej części. Dla zwiększenia tego wrażenia (w przypadku małych piersi) można pod gorset założyć biustonosz push-up bez ramiączek.

Na końcu zawiązuje się kokardę lub kokardy na wysokości talii. Zbyt długie sznurki można schować pod spód gorsetu.

Zgodnie z kanonem prawidłowo zasznurowany gorset w dobrze dobranym rozmiarze powinien mieć na górze i dole odstęp sznurowania ok. 5 cm, w środku poniżej 2 cm. Ale taki kształt "sznurowania klepsydrowego" osiągnie się tylko na proporcjonalnej sylwetce, tzn. takiej, której obwód biustu zbliżony jest do obwodu bioder, a różnica pomiędzy talią a biodrami jest znaczna. W przypadku mniejszego biustu i większej talii sznurownie ułożyć się może w kształt trójkąta. Co oczywiście niczemu nie przeszkadza, bo odstępy między sznurowaniem nie są istotne wobec efektu wyszczuplającego gorsetu :)  

Zdejmowanie gorsetu należy zacząć od poluzowania sznurowania, by przejść do odpinania po kolei haftek z przodu - zaczynając albo od górnej albo od dolnej.

Zasznurowany gorset Evita Black, tył.

 Wiązanie na "jodełkę".

Aby gorset posłużył dłużej bez konieczności prania można go zakładać nie bezpośrednio na ciało a na koszulkę, którą w całości można schować pod gorsetem. 

Gorset najlepiej czyścić miejscowo za pomocą gąbki lub prać ręcznie w letniej wodzie z łagodnym środkiem piorącym.

Uwaga! Nie wolno prać z proszkami zawierające wybielacze (utleniacze). Wybielacze zawierają wszystkie proszki, płyny do "prania białego".

Można również spróbować oddać gorset do specjalistycznego prania chemicznego, z zaznaczeniem, że gorset posiada elementy metalowe.

vintage nylons of the 50-ties

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright  ©  nylony.pl  2012
nylonessa