jaki gorset?

 

 

 

             Podstawowym zadaniem gorsetu jest zwężenie talii o ok.10 cm.

 

 

 

 

Jaki gorset na początek?

Prawdziwy gorset ma za zadanie zebrać w pasie od 8 do 12 cm i nadać kobiecej sylwetce kształt klepsydry. Dodatkowo gorset podtrzymuje biust i trzyma wyprostowaną postawę.

Klasycznym modelem gorsetu Vollers jest gorset 1905 o uniwersalnym kroju. Identyczny w budowie i kształcie jest gorset Nylonessa model Evita. Warto zacząć od  podstawowej tkaniny, czyli  satyny bawełnianej. Z czasem, jak się polubi gorsety oraz siebie w gorsecie można zdecydować się na droższe modele szyte z bardziej wyszukanych tkanin.  

 

 

Gorsety pełny typu "na biust" zbiera i podnosi biust, optycznie znacznie go powiększając. Podstawowe modele to wspomniane już: Evita i 1905. Najlepiej prezentujące się na paniach noszących biustonosze o miseczkach B, C, maksymalnie duże C lub małe D. Dla większych biustów z gorsetów typu "na biust" najlepiej nadają się modele 1921 i 1928.

 

Gorsety typu "nad biust", mają zaznaczone i zabudowane miseczki, którymi obejmują biust. Model cieszący się największym powodzeniem to 1106. Model ten posiada średnio głębokie miseczki  nadające się dla pań noszących biustonosze o miseczkach B, C, maksymalnie duże C lub małe D. Model 1106 występuje również w wersji powiększającej biust 1904 - z wszytymi na stałe wkładkami push-up o rozmiarze miseczki B. Najwyżej zabudowany biust ma model 1808, mający jednocześnie bardzo głęboko wcięty dekolt. Gorset ten obejmuje wysoko całe piersi, jednocześnie eksponując rowek pomiędzy nimi.  Polecany zwłaszcza paniom z dużym biustem - miseczka pełna C, D i więcej.

 

Gorsety typu "pod biust", są najmniej zabudowane, mogą też spełniać rolę pasów do pończoch. Gorsety typu pod biust zbierając mocno talię optycznie znacznie powiększają biust, który automatycznie wysuwa się na pierwszy plan. Modele niskie gorsetów (o wysokości ok. 25 cm) najlepiej prezentują się na szczupłych sylwetkach (do rozmiaru XL, tj. ok. 80 cm a pasie). Najbardziej popularny model to 1915. Na paniach o pełniejszych kształtach nad i pod niskim gorsetem typu "pod biust" może (choć nie musi - zależy to od siły zasznurowania) być widoczny nadmiar ciała. Dla takich sylwetek z gorsetów typu "pod biust" polecamy wysoki model np. 1891 (nachodzący na biodra) lub 1903 (podnoszący biust).
 

 

Gorset można nosić na różne sposoby, jako:

  • element ekskluzywnej bielizny,

  • elegancki strój wyjściowy do garsonek, kostiumów,

  • luksusową kreację wieczorowa do spódnic o różnych długościach.
     

vintage nylons of the 50-ties

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright  ©  nylony.pl  2009