vintage

vintage nylons of the 50-ties

 

 

 

 

 

W języku polskim nie ma dobrego odpowiednika znaczenia "vintage". W Stanach Zjednoczonych  oznacza to towar nostalgiczny, o niezwykle wysokiej jakości lub walorach kolekcjonerskich, bardzo znanej marki. Przykładowo: samochód Cadillac 1960, szampan Dom Perignon z lat 60-tych lub nylonowe pończochy firmy Dior. Są to takie luksusowe przykłady towarów "vintage", najczęściej bardzo drogich i niepowtarzalnych. Właśnie w tej kategorii mieszczą się najwspanialsze okazy kolekcjonerskie pończoch Elsa Shiaparelli, Park Avenue czy Christian Dior.

Nylony z kategorii vintage charakteryzują się wysokim stopniem sztywności nylonu oraz niezwykłą transparentnością. Dzisiejsze tworzywa poliamidowe (nylon) używane do produkcji klasycznych nylonów nie są tak sztywne i w związku z tym współczesne pończochy o splocie płaskim są nieco rozciągliwe, co wiąże się z większym komfortem ich noszenia. Niezależnie od tego pończochy vintage są perfekcyjnie wykonane. Dzisiaj stare maszyny, produkujące pończochy 100% nylonowe są mniej dokładnie programowane (brak odpowiednich specjalistów) i trudno jest uzyskać tak wysoką jakość wyrobu. Dlatego pończochy z "górnej półki" z lat 1955-1965 są klasą samą dla siebie i warto czasem je kupić z czystej ciekawości. Niestety jest ich na rynku coraz mniej i coraz trudniej będzie je kupić.

Zachęcamy do obejrzenia galerii poświęconej zabytkowym rycinom reklamowym dotyczącym nylonów i bielizny z nimi związanej. 

Najbardziej reprezentatywne pończochy z kategorii "vintage"

Christian Dior - Amerykańska jakość nylonów z francuskiego dachu świata mody. Doskonałość, miękkość i przeźroczystość klasy gossamer. Niezwykle gładkie i eleganckie. RHT - Dior Ten 60/10 eleganckie 10-tki (bardzo cienkie) o niezwykłej gładkości. Cóż tu dodać? Dla kolekcjonera po prostu rarytas. A na ładnych nogach lśnią zniewalającym blaskiem.

Jeszcze do niedawna Dior oferował również doskonałe nylony produkowane przez Gerbe. Ale to co produkował w latach 60-tych stanowi wzorzec doskonałości, niedościgniony przez nikogo i jedynie współczesny Cervin 10Dn lub Cervin FF może być jakościowo porównywalny.

Za pończochy Dior z tamtych lat, zwłaszcza te ciekawe okazy, pobłyskujące i w różnych kolorach od jasnozielonych do granatowych kolekcjonerzy żądają nawet po 50$ za parę w oryginalnym pudełku z certyfikatem jakości. I nic dziwnego, bo te pończochy są po prostu arcydziełem nylonowego dziewiarstwa i kolekcjonerską okazją na runku.

Alberts'  to klasyka najwyższej jakości amerykańskich nylonów dla Hollywood - droga marka dla koneserów i kolekcjonerów. Dzisiaj niektóre pończochy z kolekcji Alberts' osiągają na aukcjach ceny 50$ za parę. Firma funkcjonowała na rynku od wczesnych lat 20-tych aż do roku 1988, kiedy to zlikwidowała sieć 60 swoich gorseterii. Znana z wyjątkowego procesu lanolizacji, zmiękczającego nylon. Firma produkowała kilka rodzajów nylonów.

Crystal Clear absoloutna perfekcja płaskiego splotu i kształtu

Continental mesh niezwykle błyszczące i delikatne siateczki.

Continental seamless jasne i bardzo przeźroczyste nylony do sandałków bez wzmocnień

Tańszą wersją Alberts', pochodzącą z tej samej fabryki - identyczną co do technologii i wykonania, są pończochy Aralines (również z unikalnym zmiękczeniem). W latach 70-tych Alberts' przeszedł z technologii płaskiego splotu na micro-mesh, oferując znów absolutnie perfekcyjny produkt – delikatną mgiełkę na nogi o niezwykłych walorach użytkowych

Belle Sharmeer - (Lea Wayne Knitting Mills/Indiana). Pończochy tej marki to wyższa klasa amerykańskich nylonów z lat 1950-1960. Szacowna firma, oferująca doskonałe FF-y oraz RHT w technologii płaskiego splotu.

Najbardziej znanymi wyrobami tej firmy były pończochy typu "walking sheers" - 30Dn (nieco grubsze) bardzo wytrzymałe i ładnie układające się na nogach.

Nylony 15-tki Belle Sharmeer to idealnie przeźroczysta pajęczyna, a perfekcyjny szewek w FF-ach był jednym z najcieńszych na rynku. Dzisiaj te pończochy można znaleźć w kolekcjonerskich sklepach w cenach 30 - 100 $ za parę.

Berkshire – (Lea Wayne/New Jersey). Jedna z najstarszych firm produkujących nylonowe pończochy od 50 lat po dziś dzień. Berkshire to jedne z najpopularniejszych pończoch wyższej klasy w latach 60-tych. Są eleganckie i odpowiednie w proporcjach. To również synonim szyku i przeźroczystości, zwłaszcza te, wykonane w technologii 15Dn, o gładkim splocie. Specjalnie silikonowane dla uzyskania gładkości i miękkości. Posiadają specjalny, elastyczny kształt góry pończochy w całości wykonanej z nylonu. Można je dzisiaj kupić za ok. 30 - 100$ za parę w sklepach kolekcjonerskich.

Berkshire oferowała pończochy FF oraz RHT (z płaskim splotem), a w późniejszych latach 70-tych również micro-mesh. Jednak jakość nie mogła zostać utrzymana przy niskich cenach konkurencji i jak większość doskonałych producentów firma Wayne musiała przejść do produkcji stretchu i lycry. W każdym razie wszystkie wyroby Wayne Knitting Hosiery (w szczególności opatrzone znakiem BERKSHIRE) zasługują na uwagę i można je kupić "w ciemno".

Burlington - oto kolejna gwiazda w nylonowej plejadzie producentów doskonałości. Burlington-Hudson-Kunert to największy koncern nylonowego dziewiarstwa na świecie. Jednocześnie najbardziej innowacyjny w technologii tworzyw. Kunert i Hudson to dwie najbardziej innowacyjne firmy  w branży (Kunert opatentował uszlachetniony nylon - schinchillan, a Hudson wprowadził w 1964 roku na rynek agilon - nylon rozciągliwy w dwóch kierunkach). Dawne, niemieckie nylony Kunert, amerykańskiej jakości poszły już wprawdzie w zapomnienie, ale po dziś dzień można je kupić w większości krajów Europy.

Kunert jeszcze w 80-tych latach produkował bardzo ładne i wytrzymałe pończochy 20 Dn z schinschilanu. Kunert i Hudson w dalszym ciągu oferują ekskluzywne pończochy. Amerykańska część koncernu - Burlington (funkcjonuje do dzisiaj) wytwarzała w latach 50 i 60-tych bardzo eleganckie pończochy zarówno płaskiego splotu, jak i micro-mesh. Nylony burlington z lat 60-tych są po prostu wspaniałe. Istniało kilka odmian, wśród nich Cameo. Oprócz super jakości burlington pakował pończochy w bardzo gustowne pudełka, podkreślając ich ekskluzywny charakter.

Kayser to prawdziwe arcydzieło dziewiarstwa. Międzynarodowy koncern Kayser - Roth specjalizował się w produkcji najwyższej klasy nylonów o uznanej międzynarodowej jakości z lat 50-tych i 60-tych. Wybierając produkty Kayser wykazuje się niezwykle wyczulony zmysł na elegancję i jakość pończoch. Były one faworyzowanymi pończochami przez całe generacje kobiet.

Wszystkie rodzaje nylonów Kayser są wyjątkowo przeźroczyste, wykonane w technologii płaskiego splotu, albo ze szwem albo bez. FF-y kayser to elegancja i również absolutnie doskonała jakość tworzywa nylon DuPont oraz proporcja kształtu. Osiągają one dzisiaj bez problemu ceny 50$ za parę i bardzo ciężko jest je kupić. Na aukcjach zawsze jest więcej amatorów, niż ofert.

Hanes – Legendarnej jakości pończochy made in USA z lat 60-tych i 70-tych. Po prostu najwyższa półka. Charakterystycznym dla produktów Hanes jest wykończenie góry pończochy eleganckim cieniutkim ozdobnym paskiem, który w zależności od koloru oznacza długość pończochy. Niebieski oznacza krótkie, biały lub brązowy to długości średnie, zielony długie a niebiesko-zielony to bardzo długie. Doskonałe w kontakcie ze skórą, oceniane jako jedne z najlepszych na świecie. Hanes produkował pończochy w technologii płaskiego splotu 15 i 30 den. W latach 70-tych firma przeszła na krótko na technologię micro-mesh, oferując również niezwykle wysokiej jakości nylony.

Swoje nieco tańsze produkty firma sprzedawała również pod nazwą Treadwell. Bardzo szybko firma przeszła na technologię nylon-stretch cantrece. Niestety jakość tych pończoch w niczym nie przypominała oryginalnych produktów Hanes. Dzisiaj firma produkuje przeciętne jakościowo pończochy samonośne i rajstopy. Z tradycji pozostały jedynie okazyjne zakupy na giełdzie.

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright  ©  nylony.pl  2007